Εύκολη επικράτηση για τον Κεραυνό στη Λεμεσό

Την νίκη με 78-44 πήρε ο Κεραυνός απέναντι στον Απόλλωνα, σε αναμέτρηση που έγινε στην Λεμεσό στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Χωρίς ξένους αγωνίστηκε ο Απόλλωνας, ενώ δεν αγωνίστηκε ούτε ο Ηράκλης Πιττάκας. Αρκετό χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς καλαθοσφαιριστές έδωσε και ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης για τον Κεραυνό. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 15 πόντους (1 τρίποντο, 2 ασσίστ) και ο Τέρελ Πάρκς με 14 πόντους (5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα

ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Λεμεσό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 6-6 μετά από τρία λεπτά. Παρόμοια ήταν η συνέχεια του αγώνα, αφού μέχρι το 6' το σκορ διατηρήθηκε ισόπαλο, στο 11-11, ενώ ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της περιόδου ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 19-18. Ο Κεραυνός ήταν ωστόσο πιο συγκεντρωμένος στο τέλος και με επτά πόντους (πέντε ο Ο'Μπράιεν, δύο ο Αμπουκάρ) πήρε προβάδισμα με 25-19.

Με τρίποντο του Παναγίδη μπήκε στην δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας, μειώνοντας σε 25-22. Στην συνέχεια ο Κεραυνός απάντησε με ένα σερί οκτώ πόντων (από δύο πόντους οι Ο'Μπράιεν, Στυλιανού, Μπάρκερ, Πάρκς) φέρνοντας το σκορ στο 33-22 μέχρι το 16:30. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον πολύ καλό ρυθμό τους μέχρι και το τέλος της περιόδου, με το σκορ να οδηγείται στο 39-24.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Απόλλωνας στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας πέντε πόντους (τρίποντο ο Μακρυγιάννης, δύο ο Γεωργίου) μειώνοντας στους δέκα την διαφορά (39-29) ενώ ο Κεραυνός απάντησε με ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων φέρνοντας το σκορ στο 53-29 μέχρι το 25'. Η πολύ καλή εικόνα από την πλευρά του Κεραυνού συνεχίστηκε, και στο τέλος της περιόδου το σκορ έφθασε στο 63-35.

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου ο Απόλλωνας σημείωσε πέντε πόντους και δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 65-40. Έπειτα ο Κεραυνός με επτά πόντους (πέντε ο Ανδρέου, δύο ο Παρκς) έφερε το σκορ στο 72-40 μέχρι το 36'. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 78-44.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 24-39, 35-63, 44-78