X-άνει έδαφος η Λειψία

Η Λειψία έκανε νέα κακή εμφάνιση, αλλά απέφυγε την ήττα από την Βόλφσμπουργκ με δόση τύχης (1-1).

Η Λειψία δεν μπορεί να μείνει στο κυνήγι της Μπάγερν και μετά την ισοπαλία 2-2 με την Μάιντς έκανε νέα γκέλα, παίρνοντας ισοπαλία 1-1 από την Βόλφσμπουργκ με δόση τύχης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Φερχέγκ στο 15’, με τον Ολλανδό να γράφει ιστορία ως ο πρώτος παίκτης που σκοράρει 16 συνεχόμενα πέναλτι στην Bundesliga! Οι Λύκοι ήταν καλύτεροι στη συνέχεια, με τις τελικές να είναι 8-1 μέχρι το ημίχρονο και τους παίκτες του Χάζενχουτλ να μην κάνουν τίποτα σωστά. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Χάλστενμπεργκ στο 52’, πριν οι γηπεδούχοι βγουν στην επίθεση και χάσουν μεγάλες ευκαιρίες με αποκορύφωμα εκείνη του Οριζί στο 78’ από το... μισό μέτρο. Τελικά, γκολ δεν βρήκαν και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.