O Kεραυνός το ντέρμπι (86-59) τον ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

>

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, στο οποίο επικράτησε εκτός έδρας με 86-59. Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε δυνατά από την αρχή της αναμέτρησα και πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Με την νίκη αυτή ο Κεραυνός έφθασε τους 15 βαθμούς και είναι στην 1η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο ΑΠΟΕΛ πήγε στους 12 βαθμούς.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κένεθ Μπάρκερ με 19 πόντους (1

τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασσίστ). Από τους γηπεδούχους διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν επίσης οι Ρος (16), Ο'Μπράιεν (15), Παρκς (14) και Μιχαήλ (10). Για τους "γαλαζοκίτρινους" κορυφαίος ήταν ο Βασίλης Κούνας με 13 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Κεραυνός που μέχρι το 3' είχε προηγηθεί με 8-2. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απαντήσει, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις, με το σκορ να είναι στο 10-7. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια όπου το σκορ έφθασε στο 14-9 στο 6', ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν στο 19-13. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 23-15.

Ακόμα πιο βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Κεραυνός στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Στροβόλου δημιούργησε διαφορά δώδεκα πόντων μέχρι το 13', όπου το σκορ ήταν στο 32-20. Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 38-22 στο 15' και σε 46-24 στο 17'. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν μπροστά με 51-26.

Με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να είναι στους 25 πόντους, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο πιο δυνατά, με στόχο να προσπαθήσει να μειώσει στο σκορ για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Στο 35:30 οι "γαλαζοκίτρινοι" μείωσαν στους 19 την διαφορά με το σκορ να είναι στο 56-37. Ο Κεραυνός διατήρησε όμως τις αποστάσεις το σκορ, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους "ερυθροκίτρινους" να προηγούνται με 65-44.

Πιο καλό ήταν το ξεκίνημα του Κεραυνού στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Στροβόλου να σημειώνει έξι πόντους και να δέχεται δύο, στο πρώτο τρίλεπτο (71-46). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ και στην συνέχεια, χωρίς να μειωθεί σημαντικά η διαφορά στο σκορ που ήταν στο 77-55 στο 36'. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 86-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 26-51, 44-65, 59-86