Πρωταθλήτρια η Πετρολίνα ΑΕΚ!!!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ τα κατάφερε! Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό η ΑΕΚ με νίκη 81-74, κατάφερε να πανηγυρίσει το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα και τρίτο στην ιστορία της καλαθοσφαιρικής ομάδας, με νίκες 3-0 εις βάρος του ΑΠΟΕΛ. Σ' ένα ηφαίστειο όπως ήταν απόψε το "Κίτιον" η ΑΕΚ μπροστά στον κόσμο της, ξέσπασε και πανηγύρισε τον τίτλο. Ένας αγώνας που κρίθηκε

στις λεπτομέρειες.

Εντελώς ισορροπημένη η αναμέτρηση στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο 25-25. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα μας με βελτιωμένη εικόνα κατάφερε να αποκτήσει διαφορά και να κλείσει την περίοδο στο +6. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με ένα πόντο για να οδηγηθεί η αναμέτρηση σε δραματικό φινάλε στην τέταρτη περίοδο. Για άλλη μία φορά η ομάδα μας εμφανίστηκε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε στο τέλος την μεγάλη νίκη.