Γκολ και θέαμα στο "Αμμόχωστος"

Σε ένα … τρελό φιλικό που διεξήχθη στο «Αμμόχωστος» η ΑΕΛ κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 4-3. Ανατροπή στην ανατροπή και τελική νικήτρια η ομάδα της Λεμεσού που προηγήθηκε 2 φορές και στο τέλος χρειάστηκε να ανατρέψει το παιχνίδι.

Γκολ και θέαμα παρακολούθησαν οι λίγοι στο Αμμόχωστος. Σαλαμίνα και ΑΕΛ σκόραραν εφτά τέρματα,

αλλά νικήτρια αναδείχθηκαν οι κίτρινοι της Λεμεσού. Τα πέντε εξ αυτών σημειώθηκαν στην επανάληψη.

Οι Αλνταϊρ, Λαφράνς, Λεόνκο και Μέσκα σκόραραν κατά σειρά τα τέρματα της ομάδας του Μπρούνο Μπαλταζάρ, ενώ ισοφάρισαν για την αντίστοιχη του Λιάσου Λουκά πέτυχαν γκολ οι Μπριτζίτο, Κούσουλος και Παρκ.

Η εξέλιξη του σκορ πήγε ως εξής. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 20΄με τον Αλνταϊρ, αλλά ο Μπριτζίτο ισοφάρισε έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο ουρανός πάνω από το «Αμμόχωστος» … έβρεχε τέρματα. Αρχικά η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα με κοντινή κεφαλιά του Λαφράνς στο 55’ , αλλά η Σαλαμίνα ισοφάρισε για δεύτερη φορά στο 69΄ με τον Κούσουλο.

Εννέα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι γύρισαν τον αγώνα με τον Κορεάτη Παρκ, όμως, οι κίτρινοι σε διάστημα τριών λεπτών έφεραν τα κάτω πάνω, στο 83’ με γκολ του Λεόνκο και στο 85’ με πλασέ του Μέσκα.