Live: Απόλλων - ΑΕΛ 0-1

Στις 18:00 αρχίζει το μεγάλο ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα να αντιμετωπίζει την ΑΕΛ σε παιχνίδι που ουσιαστικά κλείνει την αυλαία της 32ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Το SigmaLive μέσω της εφαρμογής Live θα σας μεταφέρει όλα όσα θα γίνουν στο Τσίρειο στο σπουδαίο αυτό παιχνίδι.

Η εικόνα του αγώνα:

Κατοχή ο Απόλλων,

γκολ η ΑΕΛ

Χωρίς τις μεγάλες φάσεις το πρώτο ημίχρονο κύλησε το ντέρμπι στο Τσίρειο πέραν από την φάση του γκολ της ΑΕΛ.

Ο Απόλλωνας είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του όμως δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Ρόμο. Πέραν από την φάση του 9΄ στο σουτ του Μάγκλιτσα που έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει άλλες ευκαιρίες σε αντίθεση με τους κίτρινους της Λεμεσού που ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι μεσοεπιθετικά.

Αυτό επιβεβαιώθηκε στην φάση του 29΄ όταν Σοάρες και Αϊρόσα αντάλλαξαν ωραία την μπάλα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Πίτι που με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Το γκολ έβαλε επιπλέον πίεση στον Απόλλωνα ο οποίος μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση έχοντας μια πολύ καλά από τακτικής πλευράς στημένη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο όπως ήταν η ΑΕΛ του πρώτου μέρους.