ΠΑΟΚ | Αήττητος στην Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε "στροφές" στην τελευταία περίοδο, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του και έφτασε στη νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ με 77-66, με τον "δικέφαλο" να διατηρεί αλώβητη την έδρα του.

Με φόρα ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι βρήκαν τους διαδρόμους προς το καλάθι του ΚΑΟΔ και έτσι στο όγδοο λεπτό

ήταν μπροστά με 18-11, ενώ έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα με 22-18. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του ματς, επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά πέντε πόντων (41-46).

Ο ΚΑΟΔ συνέχισε να ελέγχει το ματς μέχρι το 25ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 46-51, αλλά μετά ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να αντιδράσει και να τρέξει ένα σερί 8-0 και έτσι βρέθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου να προηγείται με 56-53.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους στην επίθεση και έτρεξαν ένα σερί 9-0 που τους έδωσε την δυνατότητα να προηγηθούν με 68-59 στο 36ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και άλλο την διαφορά μιας και στο 39’ ήταν μπροστά με 77-63 και ουσιαστικά κλείδωσαν την δεδομένη χρονική στιγμή τη νίκη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην όγδοή τους νίκη μέσα στην Πυλαία καθώς επικράτησαν με 77-63, του ΚΑΟΔ στο ντεμπούτο του Νέναντ Μάρκοβιτς στο πάγκο των Δραμινών.

Δεκάλεπτα: 22-18, 41-46, 56-53, 77-63

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κασελάκης 15(1), Χαραλαμπίδης 14(1), ΜακΓκραθ 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 16, Δέδας, Παπαδόπουλος 14, Νικόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 2, Αμπάρας, Χαριτόπουλος 10(2)

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 19(3), Καλαϊτζίδης, Μπένας, Μισέλ 9, Μπαβτσιτς 6, Κακαρούδης 8(1), Ντεϊλ 9, Ζάρας, Ιωάννου, Πάλμερ 11(1), Ρόου 4