ΟΛΙΜΠΙΑ Λ. | Με το "ζόρι" στην πρεμιέρα

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε "θρίλερ", η Ολίμπια Λιουμπλιάνας πήρε τελικά τη νίκη με 71-84 επί της Καντού και ξεκίνησε με το "δεξί" τις υποχρεώσεις της στους Ομίλους της Ευρωλίγκας.

Η Καντού έδειξε αρχικά να πατάει καλύτερα στο παρκέ αλλά η Ολίμπια "ξύπνησε" μετά το πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης και στο 8' προηγήθηκε ρε 12-16. Η ιταλική ομάδα όμως επανήλθε και στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε να βελτιωμένη επιθετικά. Η Ολίμπια όμως δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με σκορ 40-41.

Στην επανάληψη το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και καμία από τις δύο ομάδες

δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 24' οι ομάδες ήταν ισόπαλες 47-47 όπως και στο 27' με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 51-51. Η Ολίμπια όμως με τρίποντο του Σαλίν στο 28' πέρασε μπροστά με 52-56 και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 53-59.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η Καντού επανήλθε και στο 33' πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-63. Οι Σλοβένοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 38' με τρίποντο ξανά από τον Σαλίν προηγήθηκαν με 69-77 και τελικά πήραν τη νίκη με 71-84.

Δεκάλεπτα: 17-20, 40-41, 53-59, 71-84