ΙΣΠΑΝΙΑ | «Βασίλισσα» με τα όλα της!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην Μπαρτσελόνα (98-84), ο Μπουρούσης στεναχώρησε τον Παπανικολάου και οι Μαδριλένοι συνεχίζουν πρώτοι και αήττητοι στην Liga Endesa.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι του ισπανικού πρωταθλήματος και παραμένει αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις. Η παρέα του Γιάννη Μπουρούση έφτασε στο 13-0 μετά και από αυτή τη νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα ενώ η Μπαρτσελόνα έπεσε στο 9-4.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν προβάδισμα στο σκορ με

το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 23-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ρούντι Φερνάντεθ, Σέρχι Ροντρίγκεθ και Γιάννης Μπουρούσης έκαναν σπουδαία δουλειά με το ημίχρονο να τελειώνει 48-36.
Κάθε φορά που η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, όπως έκανε στο 22’ που μείωσε σε 48-42, η «Βασίλισσα» είχες έτοιμες απαντήσεις και με μικρά σερί έστελνε και πάλι την απόσταση σε διψήφια επίπεδα. Το ματς πήγε ακριβώς στον ρυθμό που ήθελε η Ρεάλ Μαδρίτης με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 76-65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Φερνάντεθ, Μίροτιτς και Μπουρούσης ανέλαβαν δράση και η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στη μεγάλη νίκη με 98-84. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ρούντι Φερνάντεθ με 18 πόντους, 15 είχε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ και 14 ο Μίροτιτς ενώ καταπληκτικό παιχνίδι έκανε και ο Γιάννης Μπουρούσης με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Καταλανούς ο Ναβάρο είχε 17 ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε 6 με 4 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 23-18, 48-36, 76-65, 98-84

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 18 (2), Ρέγιες 12 (2), Μίροτιτς 14 (2), Ροντρίγκεζ 15 (2), Κάρολ 7 (1), Ντάρντεν 6 (1), Γιουλ 6, Μπουρούσης 13 (2/3βολές, 4/6δίποντα, 1/3τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλότερ 4.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 3 (8ριμπ), Σάδα, Χουέρτας 15 (1, 5ριμπ, 7ασ), Αμπρίνες 8, Ναβάρο 17 (3), Παπανικολάου 6 (0/1διπ, 2/2τριπ, 4ριμπ, 1ας, 1λαθ), Όλεσον 10 (2), Λόρμπεκ 11 (3), Λάμπε, Νάχμπαρ 4, Τόμιτς 10.