Σερί οι νίκες της Λιβερπουλ

Απτόητη προχωράει προς την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ η Λίβερπουλ!

Παρά το ότι «πέταξε» το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Κλοπ έβγαλε ψυχή στο δεύτερο και με κορυφαίο τον Φιρμίνιο, έφερε «τούμπα» την Σουόνσι, δραπετεύοντας με το διπλό από το Liberty, 2-1....

Οι «reds» έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και πλέον βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Σίτι, η οποία αύριο έχει ντέρμπι στο Λονδίνο απέναντι στην Τότεναμ, την ώρα που οι ηττημένοι παραμένουν σε επικίνδυνη θέση με μόλις 4 βαθμούς.

Τα
πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά για την ομάδα του Μερσεϊσάιντ, που μόλις στο 8’ βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Μετά από «αναμπουμπούλα» στην περιοχή, ο Φερ έκανε την κοντινή προβολή κι έστω κι αν ήταν οριακά εκτεθειμένος, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες της Λίβερπουλ δεν μπορούσαν να συνέλθουν, ουσιαστικά δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών, ενώ «έχασαν» και τον Λαλάνα με τραυματισμό…

Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, μεταμορφώθηκαν. Άλλαξαν τσιπάκι και ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα. Κι αφού απείλησαν σε 1-2 περιπτώσεις, τελικά ισοφάρισαν, με τον Χέντερσον να σεντράρει και τον Φιρμίνιο να εκτελεί τον Φαμπιάνσκι. Οι «reds» είχαν την υπεροχή, πίεζαν για την ανατροπή, αλλά… δεν τους έβγαινε. Και τελικά χρειάστηκαν… βοήθεια για να πετύχουν το στόχο τους! Δεν έφτανε, λοιπόν, που στο 83’ η άμυνα της Σουόνσι δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα, ήρθε και ο Ράνχελ να σπρώξει τον Φιρμίνιο μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει ορθώς την παράβαση. Ο Μίλνερ έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και με την τέταρτη φετινή εύστοχη εκτέλεσή του από εκεί, υπέγραψε την ολική επαναφορά της Λίβερπουλ, η οποία βέβαια στο 93’… τα χρειάστηκε, όταν ο Φαν ντερ Χορν έπιασε τσαφ από τα 3 μέτρα αν και αφύλαχτος!