Ο Ολυμπιακός έκανε "περίπατο" στη Βοιωτία, επικρατώντας εύκολα με 3-0 του Λεβαδειακού, για την έκτη αγωνιστική

Ενα εύκολο απόγευμα, όπως συνηθίζει άλλωστε τα τελευταία χρόνια, πέρασε ο Ολυμπιακός στη Βοιωτία, εκεί όπου νίκησε εύκολα με 3-0 τον Λεβαδειακό, φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς έξι παιχνίδια και μένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Παναθηναϊκό. Οι "ερυθρόλευκοι" παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, εκμεταλλεύτηκαν όλους τους χώρους που είχαν στη διάθεση τους και έδειξαν ότι έχουν αφήσει στο "χρονοντούλαπο της ιστορίας", την κρίση του
προηγούμενου μήνα. Σχεδόν ανεπηρέαστοι από τα συνεχόμενα ντέρμπι και το παιχνίδι με την Αρσεναλ στο Λονδίνο, οι παίκτες του Ζίκο σκόραραν τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έχασαν και ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Βασικός μετά από αρκετούς μήνες ο Στολτίδης, επανήλθε ο Μαρέσκα που έπαιξε για 30 λεπτά. Ντεμπούτο για Ερνάντεθ στον πάγκο των γηπεδούχων και πρώτη ήττα του ισπανού στα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό.