Με το δεξί ο Τζόκοβιτς

Αν και αγωνίστηκε με καθυστέρηση λόγω της βροχής που επηρέασε το πρόγραμμα της Τρίτης (29/05) στο Rolland Garros, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να επικρατήσει του Νταβίντ Γκοφέν με 3-0 σετ. Ο βέλγος τενίστας αποδείχθηκε πολύ δύσκολος αντίπαλος για την πρεμιέρα του Τζόκοβιτς, ο οποίος χρειάστηκε 3 δύσκολα σετ 7-6(4), 6-4, 7-5 και 2 ώρες και 13 λεπτά για να πάρει το εισιτήριο για τη συνέχεια του τουρνουά. Οι δύο τενίστες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι
με αποτέλεσμα το πρώτο σετ να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ, όπου ο Τζόκοβιτς πήρε το προβάδισμα με 6-5. Στο δεύτερο σερβίς του Γκοφέν κάποιος από την εξέδρα φώναξε με αποτέλεσμα ο βέλγος να αποσυντονιστεί και να χάσει τελικά το σετ με 7-6. Ο Γκοφέν όμως συνέχισε παίζει καλά και να δυσκολεύει τον αντίπαλό του. Στο δεύτερο σετ  ο Τζόκοβιτς παρά το προβάδισμά του ισοφαρίστηκε με 4-4 και μόνο με ένα μπρέικ κέρδισε τελικά το σετ. Στο τρίτο σετ ο σέρβος τενίστας έκανε το καθοριστικό σετ στο 11ο γκέιμ και πήρε τη νίκη με 7-5.Επόμενος αντίπαλος για τον Τζόκοβιτς θα είναι ο αργεντίνος Γκουίντο Πέγια που νίκηε με 3-2 σετ (4-6, 6-4, 6-3, 2-6, 12-10) τον Ιβάν Ντόντιγκ, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.