Με το δεξί Μίλαν, Μπαρτσελόνα, Νάπολι και Αρσεναλ, ήττα-σοκ για Τσέλσι!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Champions League οι Μίλαν, Μπαρτσελόνα, Νάπολι, Αρσεναλ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Πόρτο και Σάλκε. Ηττα-σοκ υπέστη η Τσέλσι, που έχασε από την Βασιλεία στο Στάμφορντ Μπριτζ!Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Μίλαν έκαμψε την αντίσταση της Σέλτικ, επικρατώντας με 2-0 στο Τζιουζέπε Μεάτσα. Στο 82',
ο Ζαπάτα άνοιξε το σκορ για τους ροσονέρι, ενώ ο Μουντάρι στο 86' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, η Νάπολι επικράτησε με 2-1 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο Σαν Πάολο. Οι παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ στο 29', με τον Ιγκουαϊν, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Βαϊντενφέλερ.Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στο δεύτερο μέρος και στο 67' διπλασίασαν το προβάδισμα τους, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε. Στο 70', οι γερμανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν σε 1-2, όταν το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρέινα, ωστόσο το κατάφεραν στο 87', με τον Ζούνιγκα να πετυχαίνει αυτογκόλ.Η ομάδα του Κλοπ προσπάθησε να ισοφαρίσει στα λεπτά που απέμεναν, αλλά η Νάπολι κράτησε το υπέρ της 2-1 και πήρε το τρίποντο.Με... σόου του Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Αγιαξ, επικρατώντας με 4-0 στο Καμπ Νου. Ο αργεντινός επιθετικός πέτυχε χατ τρικ, με τον Πικέ να συμπληρώνει την λίστα των σκόρερ. Στο 77', οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της τιμής, αφού ο Σίγκθορσον αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.Ηττα-σοκ υπέστη η Τσέλσι, αφού ηττήθηκε με 1-2 από την Βασιλεία στο Στάμφορντ Μπριτζ! Οι μπλε άνοιξαν το σκορ στο 45', με τον Οσκαρ και κρατούσαν το προβάδισμα τους μέχρι το 71'.Οι ελβετοί... χτύπησαν δύο φορές σε διάστημα 10 λεπτών (71'-81') και έκαναν την ανατροπή. Στο 71', ο Σαλάχ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 81' ο Στρέλερ έδωσε το προβάδισμα και το σπουδαίο διπλό στους φιλοξενούμενους.Η Αρσεναλ έφυγε με το διπλό από το Βελοντρόμ, επικρατώντας με 2-1 της Μαρσέιγ. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι λονδρέζοι προηγήθηκαν με τον Γουόλκοτ στο 65', ενώ ο Ράμσεϊ στο 84' "κλείδωσε" την νίκη για τους κανονιέρηδες, κάνοντας το 2-0.Το μόνο που κατάφεραν οι γάλλοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγιού.Με νίκη ξεκίνησε το Champions League η Ατλέτικο Μαδρίτης, που επικράτησε με 3-1 της Ζενίτ στο Βιθέντε Καλντερόν.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 40', με τον Μιράντα, αλλά στο 58' ο Χουλκ έφερε το ματς στα ίσια για τους φιλοξενούμενους.Ωστόσο, η ισπανική ομάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 64', με τον Τουράν, ενώ στο 80' ο Μπαπτιστάο έκανε το 3-1 για τους μαδριλένους, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.Με γκολ του Λούτσο Γκονζάλες στο 55', η Πόρτο έφυγε με το διπλό από την Αυστρία, επικρατώντας με 1-0 της Αούστρια Βιέννης, ενώ η Σάλκε δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Στεάουα, παίρνοντας την νίκη με 3-0 εντός έδρας.Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς τέρματα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 67', με τον Ουτσίντα, ενώ στο 78' ο Μπόατενγκ διπλασίασε το προβάδισμα των γερμανών. Στο 85', ο Ντράξλερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την Σάλκε.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής:Τρίτη (17/9)Ολυμπιακός - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (25' Βάις - 19' Καβάνι, 68', 73' Μότα, 86' Μαρκίνιος)Μπάγερν Μονάχου - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0 (4' Αλάμπα, 41' Μάντζουκιτς, 68' Ρόμπεν)Βικτόρια Πλτσεν - Μάντσεστερ Σ. 0-3 (48' Ντζέκο, 53' Τουρέ, 58' Αγκουέρο)Μπενφίκα - Αντερλεχτ 2-0 (4' Ντζούριτσιτς, 30' Λουιζάο)Κοπεγχάγη - Γιουβέντους 1-1 (14' Γιόργκενσεν - 54' Κουαλιαρέλα)Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-2 (65', 87' Τεσέιρα)Γαλατασαράι - Ρεάλ Μαδρίτης 1-6 (84' Μπουλούτ - 33' Ισκο, 54', 81' Μπενζεμά, 63', 66', 90'+1' Ρονάλντο)Μάντσεστερ Γ. - Μπάγερ Λεβερκούζεν 4-2 (22', 70' Ρούνεϊ, 59' Φαν Πέρσι, 79' Βαλέντσια - 54' Ρόλφες, 88' Τόπρακ)Τετάρτη (18/9)Ατλέτικο Μαδρίτης - Ζενίτ 3-1 (40' Μιράντα, 64' Τουράν, 80' Μπαπτιστάο - 58' Χουλκ)Μίλαν - Σέλτικ 2-0 (82' Ζαπάτα, 86' Μουντάρι)Μπαρτσελόνα - Αγιαξ 4-0 (22', 55', 75' Μέσι, 69' Πικέ)Αούστρια Βιέννης - Πόρτο 0-1 (55' Γκονζάλες)Νάπολι - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 (29' Ιγκουαϊν, 67' Ινσίνιε - 87' αυτ. Ζούνιγκα)Τσέλσι - Βασιλεία 1-2 (45' Οσκαρ - 71' Σαλάχ, 81' Στρέλερ)Μαρσέιγ - Αρσεναλ 1-2 (90'+3' πέν. Αγιού - 65' Γουόλκοτ, 84' Ράμσεϊ)Σάλκε - Στεάουα Βουκουρεστίου 3-0 (67' Ουτσίντα, 78' Μπόατενγκ, 85' Ντράξλερ)