Η Βαλένθια επιβλήθηκε με 4-2 της Χετάφε χάρη σε τέσσερα τέρματα του Σολδάδο

23:26 2/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με τον Ρομπέρτο Σολδάδο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και να πετυχαίνει τέσσερα γκολ κόντρα στην πρώην του ομάδα, η Βαλένθια επιβλήθηκε με 4-2 της Χετάφε, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12`, και πέρασε μόνη στην 3η θέση, ενώ πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της Βιγιαρεάλ με την Μπαρτσελόνα για να δει αν θα την φτάσει το κίτρινο υποβρύχιο. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Χετάφε, καθώς στο 12ο λεπτό ο Μανού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε
το 1-0, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Στην επανάληψη όμως ο Σολδάδο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τέσσερα γκολ σε διάστημα 30 λεπτών πέτυχε την ανατροπή για τις νυχτερίδες και πλήγωσε την πρώην!Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 63` έβαλε την Βαλένθια μπροστά στο σκορ με 2-1. Στο 70` ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και στο 77` κλείδωσε την νίκη των φιλοξενούμενων.Η Χετάφε το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-4 χάρη στο γκολ του Σαρντινέρο στο 87`, ενώ είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής: