Η Σερβία νίκησε με 94-79 την Αυστραλία. Εξαιρετικός ο Τεόντοσιτς

19:10 1/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Αγωνιζόμενη για πρώτη φορά πλήρης στο Μουντομπάσκετ, η Σερβία επικράτησε με 94-79 της Αυστραλίας και στο ντέρμπι της Πέμπτης (2/9) με την Αργεντινή, θα διεκδικήσει την πρωτιά στον όμιλο.

Με τον Νέναντ Κρστιτς για πρώτη φορά στη 12άδα της η Σερβία είχε τα ηνία του αγώνα από την πρώτη περίοδο (16-12, 10`).

Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 11 πόντους τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου

(41-30), αλλά η Αυστραλία δεν επέτρεψε στους σέρβους να ξεφύγουν κι άλλο (37-43, 20`).

Με... μαέστρο τον Τεόντοσιτς, πάντως, η Σερβία δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο του αγώνα και είχε σταθερά το προβάδισμα (69-61, 30`).

Η αναμέτρηση, αν και σε άλλο όμιλο από αυτόν της Εθνικής μας, είχε... ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς στα ρόστερ των δύο ομάδων βρίσκονται πέντε παίκτες που τη νέα σεζόν θα φοράνε τη φανέλα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού.

Τεόντοσιτς, Κέσελι και Τέπιτς από την Σερβία. Μάριτς και Νίλσεν από την Αυστραλία.