Η Νίκη το ντέρμπι με τον Ηρακλή

Η Νίκη Βόλου επικράτησε 2-0 του Ηρακλή στο Πανθεσσαλικό, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στη Football League. Ντεμπούτο με ήττα για τον Ογιος στον πάγκο του Γηραιού.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Μανουσάκη, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησαν. Δύο λεπτά πριν από το γκολ
της Νίκης, ο Ηρακλής είχε δοκάρι σε σουτ του Ονουάτσι από το ύψος του πέναλτι.Στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γηραιός έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σαββίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απόφαση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενουμένων.Στις καθυστερήσεις κι ενώ όλος ο Ηρακλής είχε βγει μπροστά για την ισοφάριση, οι παίκτες της Νίκης ξεδίπωλσαν με υποδειγματικό τρόπο αντεποίθεση, με τον Ανιέτε να σερβίρει και τον Γέσιτς να εκτελεί για το τελικό 2-0.Μ' αυτή τη νίκη η ομάδα του Βόλου παρέμεινε στη 2η θέση, την οποία μοιράζεται με τον Απόλλωνα 1926. Οι δύο ομάδες έχουν από 13 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Κέρκυρα που βρίσκεται στην κορυφή.Οσο για τον Ηρακλής, που υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα, παραμένει χαμηλά στον πίνακα (9η θέση) με επτά βαθμούς στο ενεργητικό του.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Π.Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Γκότοβος, Γιώτας, Παπαδόπουλος, Ζουλιώτης, Αναστασόπουλος (67' Σεϊμάντ), Μανουσάκης (76' Ριβέρα), Ακασού (83' Ακασού), Ανιέτε, Τζιώρας, Γέσιτς ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Ογιος): Κηπουρός, Σαββίδης, Κυριάκος, Πουρτουλίδης (72' Χιονίδης), Σιατραβάνης (57' Τάι), Λίμα, Μπριλάκης, Ματσούκας (58' Τσιλιανίδης), Κοντοδήμος, Ονουάτσι, Μπουκουβάλας