Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ επί του Εθνικού

O ΠΑΟΚ και o Εθνικός Αλεξανδρούπολης μοιράστηκαν εντυπώσεις και σετ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει την πρώτη του εντός έδρας φιλική νίκη στο PAOK Sports Arena, με 3-2 επί της μαχητικής και πολλά υποσχόμενης ομάδας του Εβρου.Η ομάδα του Στέλιου
Καζάζη ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τον Τζελάτη να συνεργάζεται άψογα με τον Ντάμποβιτς αλλά και τον Μπαμπαλιούτα να κρατάει πολύ καλά στην υποδοχή προηγήθηκε με 1-0.Η απάντηση του Εθνικού ήταν άμεση με τους Ανδρεάδη , Μιγιαήλοβιτς, Δαλακούρα να σηκώνουν στις πλάτες τους το επιθετικό βάρος και να ισοφαρίζουν για την ομάδα τους σε 1-1.Εξίσου δυνατό ήταν και το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά του σετ. Κάπου εκεί ο Δικέφαλος πήρε μια διαφορά ασφαλείας και κατέκτησε το σετ 25-20 για το 2-1. Σε εκείνο το σημείο και θέλοντας να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες αλλά και να δοκιμάσει εναλλακτικά σχήματα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης ξεκίνησε το τέταρτο σετ με τον Νικηφορίδη αντί του Ποτότσνικ και τον Χαραλαμπίδη αντί του Στίγγα.Με αντεπίθεση διαρκείας ο Εθνικός και τον Μιγιαήλοβιτς να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια για το 2-2.Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει δύσκολη νίκη με 3-2. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Σάββατο (28/9) και ώρα 15:00 στο PAOK Sports ArenaΤα σετ: 25-22, 23-25, 25-20, 20-25, 15-9.ΠΑΟΚ (Καζάζης Στέλιος): Ντάμποβιτς, Ποτότσνικ, Μίλκοφ, Παντακίδης, Στίγγας,Τζελάτης, Μπαμπαλιούτας (λ), Στεφανίδης, Χαραλαμπίδης, Νικηφορίδης, Πιπέργιας.Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς, Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου, Ανδρεάδης, Αν.Δαλακούρας, Μιγιαήλοβιτς / Δαρίδης (λ), Κατσαμπαλής.Μετά και την ολοκλήρωση του πρώτου φιλικού με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Αινείας Τζελάτης δήλωσε: "Ηταν ένα δυνατό παιχνίδι με καλές φάσεις. Εμείς κατά διαστήματα παίξαμε καλό βόλεϊ και νομίζω ότι σε στο κομμάτι μπλοκ άμυνα και στην επίθεση ήμασταν καλύτεροι σε σύγκριση με το τουρνουά της Πορταριάς. Η ομάδα δένεται καλύτερα όσο περνάει ο καιρός και μέρα με τη μέρα θα βελτιωνόμαστε. Από την άλλη πλευρά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι μια πολύ δυνατή ομάδα πήραμε τη νίκη με 3-2 και ίσως να μπορούσαμε να κερδίζαμε και με 3-1. Θα περιμένουμε και το αυριανό παιχνίδι για να βγάλουμε ακόμα περισσότερα συμπεράσματα".