Εύκολα η Σιένα, 85-74 την Κάχα Λαμποράλ στην Ιταλία

Στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα για την πρωτιά στον όμιλο του Ολυμπιακού (6ο) συνέχισε να βρίσκεται η Σιένα, που επικράτησε με 85-74 της Κάχα Λαμποράλ στην Ιταλία, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Η Σιένα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και στο 6' κατάφερε να προηγηθεί με έξι (18-12). Ωστόσο, στην συνέχεια η Κάχα αντέδρασε και ισοφάρισε
σε 20-20 στο 8', ενώ με καλάθι του Κοζέρ, πέρασε μπροστά στο τέλος της περιόδου με 23-22.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-35).Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Σιένα βελτίωσε την απόδοση της, επέβαλλε τον ρυθμό της και με ηγέτες τους Μος και Μπράουν, όχι μόνο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, αλλά έκλεισε την περίοδο και με διαφορά 11 πόντων (61-50).Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, εκτελούσαν από τα 6,75μ., δεν επέτρεψαν στην Κάχα να κάνει την ανατροπή και τελικά επικράτησαν με το τελικό 85-74.Τα δεκάλεπτα: 22-23, 13-14, 26-13, 24-24.