Διπλό, πρωτιά και τώρα... Μακάμπι

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με όπλο την καλή της άμυνα, έκαμψε την αντίσταση του συγκροτήματος του Εβγκένι Πασούτιν, εξασφάλισε την πρώτη θέση του έβδομου ομίλου και παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague, όπου θα συναντήσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ."Ζεστές" από τα 6,75μ. ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες. Οι ρώσοι, με πρωταγωνιστή τον Ουίλκινσον, διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (12-10, 5'), ενώ για τους πράσινους, ο Λόγκαν είχε πετύχει τους 5 από τους 10 πόντους της ομάδας.Αμφίρροπη
ήταν η εξέλιξη της πρώτης περιόδου. Με τους Περπέρογλου, Διαμαντίδη, οι πράσινοι έκαναν επιμέρους σκορ 8-2 και πήραν το προβάδισμα με τρεις (17-14, 8'), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 και πήραν εκ νέου το πάνω χέρι (19-17, 9'). Ο Γιασικεβίτσιους, με εύστοχο τρίποντο, έστειλε την ομάδα του Ομπράντοβιτς πρώτη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 22-21.Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στην δεύτερη περίοδο. Με καλάθι του Γιασικεβίτσιους και μακρινό τρίποντο του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα έξι πόντων (27-21, 13'), υποχρεώνοντας τον Πασούτιν να πάρει τάιμ άουτ.Στην συνέχεια, το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 8-0, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να αυξάνουν την διαφορά τους στους εννέα (30-21, 14'). Με επιμέρους σκορ 6-2, η Ούνικς μείωσε στους πέντε (27-32, 16'), αλλά οι Μπατίστ, Γιασικεβίτσιους και Σάτο έδωσαν εκ νέου έναν... αέρα 11 πόντων στους πράσινους (40-29, 18').Ωστόσο, το μομέντουμ του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Ούνικς. Ντόμερκαντ και Ουίλκινσον ευστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, ρίχνοντας την διαφορά στους 5 (35-40, 19'), ενώ με τρεις εύστοχες βολές στην εκπνοή της περιόδου, ο Ντόμερκαντ έστειλε την Ούνικς στα αποδυτήρια στο -2 (38-40).Μετά από τρία... άσφαιρα λεπτά, στην τρίτη περίοδο, οι Λόγκαν και Σάτο έτρεξαν ένα 4-0 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος, με όπλο την καλή του άμυνα, ξέφυγε με έξι (44-38, 24'). Παρά τις προσπάθειες των Βερεμένκο και Γκριρ, το Τριφύλλι κράτησε το προβάδισμα του, μετά από ένα κακό -ποιοτικά- τρίτο δεκάλεπτο και πήγε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με ένα +4 (52-48).Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε πολλά αμυντικά προβλήματα με το μαρκάρισμα του Ντόμερκαντ (53-55, 32'), ωστόσο η εξαιρετική συνεργασία των Γιασικεβίτσιους - Μάριτς στην επίθεση, κρατούσε τους πράσινους μπροστά στο σκορ (61-55, 35').Με δύο βολές του Τσαρτσαρή, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά τους στους 8 (63-55, 15'), ωστόσο σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός... κόλλησε και έδωσε το δικαίωμα στους ρώσους να επιστρέψουν.Με τους Ντόμερκαντ και Γκριρ, η ομάδα του Πασούτιν έκανε σερί 6-0 και μείωσε την διαφορά στο καλάθι, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ, στα λεπτά που απέμεναν (61-63, 38'). Ο Καϊμακόγλου, με εύστοχο τρίποντο, έδωσε... ανάσα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό (66-61, 39'), σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα.Οι πρωταθλητές Ευρώπης κράτησαν, χωρίς προβλήματα, το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν μία πολύτιμη νίκη, με το τελικό 68-63, που τους δίνει το πλεονέκτημα έδρας στους