Δεν άντεξε ο ΑΠΟΕΛ, ηττήθηκε 0-1 από την Βίσλα στην Πολωνία

Για εβδομήντα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε το μηδέν στην άμυνά του και είχε το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς την άλλη εβδομάδα στο ΓΣΠ της Λευκωσίας για τα play off του Champions League. Ωστόσο, σε εκείνο το λεπτό, ο Μαλέκι με εκπληκτική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτα του Χιώτη και έδωσε τη νίκη με 1-0 στη Βίσλα
Κρακοβίας, που είχε και δοκάρι σε φάουλ του Μέλικσον στο 53ο λεπτό. Νίκες για Μπάγερν, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Μακάμπι Χάιφα και Οντένσε! Ο ΑΠΟΕΛ στεκόταν καλά στο παιχνίδι, αν και οι Πολωνοί είχαν τις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αλλά ο Μαλέσκι στο 22' σούταρε άουτ σε κενή εστία, ενώ στο 45' ο Χιώτης σταμάτησε στο τετ α τετ τον Νούνιεζ.Με την έναρξη της επανάληψης, η Βίσλα απείλησε την εστία του Χιώτη στο 53' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέλικσον που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι!Τελικά η υπεροχή των Πολωνών καρποφόρησε στο 71', όταν ο Νούνιεζ έβγαλε στον Μαλέφσκι, που μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και αφού απέφυγε με εξαιρετική ντρίπλα έναν αντίπαλο, σούταρε με δύναμη στην απέναντι γωνία του Χιώτη κάνοντας το 1-0 για την Βίσλα, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.Βίσλα (Ρόμπερτ Μάασκαντ): Παρέικο, Γάλιενς, Τσάβες, Μέλικσον, Σομπολέφσκι, Νούνιες, Ντίαζ, Γκένκοφ, Μαλέσκι (90' Kιρμ), Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ (68' Βιλκ).ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Πάολο Ζόρζε, Κόντης, Σολωμού, Μποαβεντούρα, Μοράις, Πίντο, Μαντούκα (46' Χαραλαμπίδης), Μαρσίνιο (80' Γιάχιτς), Τρισκόφσκι, Αίλτον.Ημέρα των γηπεδούχωνΣε ημέρα των γηπεδούχων εξελίχθηκε η Τετάρτη (17/8) για τα play off του Champions League, καθώς και οι πέντε ομάδες που έπαιζαν στην έδρα τους πήραν τις νίκες. Πιο εντυπωσιακή όλων η Ντιναμό Ζάγκρεμπ που έκανε... πάρτι σκορπίζοντας με 4-1 την Μάλμε. Για τους Κροάτες, μάλιστα, σκόραρε και ένα πρώην... δικό μας παιδί, ο Αντε Ρουκάβινα.Η Μπάγερν επικράτησε με 2-0 της Ζυρίχης, που τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπέντα. Τα γκολ για τους Βαυαρούς πέτυχαν οι Σβαϊνστάιγκερ και Ρόμπεν.Η Μακάμπι Χάιφα, νίκησε με 2-1 στο Ισραήλ την Γκενκ, η οποία, όμως με το γκολ που σημείωσε ο Μπαρντά έχει βάσιμες ελπίδες για την ανατροπή στη ρεβάνς που θα γίνει στο Βέλγιο.Η έκπληξη της βραδιάς ήρθε από την Οντένσε, που συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Η ομάδα που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό νίκησε με 1-0 την Βιγιαρεάλ, που μπορεί να την έπαιζε... μονότερμα, αλλά στο 84' είδε τον Αντρέασεν να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στέλνοντας τους... ψαράδες στα ουράνια.Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της Τετάρτης (17/8) Βίσλα Κρακοβίας-ΑΠΟΕΛ 1-0 (71' Μαλέσκι)Μπάγερν-Ζυρίχη 2-0 (8' Σβαϊνστάιγκερ, 72' Ρόμπεν)Μακάμπι Χάιφα-Γκενκ 2-1 (8' Αμάσα, 29' Ντβαλισβίλι - 61' Μπαρντά)Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Μάλμε 4-1 (4', 60' πεν. Σαμίρ, 56' Ρουκάβινα, 84' Μπεγιράι  - 17' Μεχμέτι)Οντένσε-Βιγιαρεάλ 1-0 (84' Αντρέασεν)