Δεύτερη νίκη της Τσεντέβιτα, 108-106 την Ζαλγκίρις

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Τσεντέβιτα επικράτησε με 108-106 της Ζαλγκίρις στην Κροατία, μετά από δύο παρατάσεις και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην Euroleague. Αυτή είναι η πρώτη ήττα για την ομάδα της Λιοθυανίας στην διοργάνωση.Η Ζαλγκίρις ήταν καταιγιστική στην πρώτη περίοδο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων (28-19, 10'). Ωστόσο, το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και να πλησιάσουν
στον πόντο τους λιθουανούς (39-40, 20').Στην τρίτη περίοδο, η Τσεντεβίτα συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση στην επίθεση και σε συνδυασμό με την αγωνιστική πρώση της Ζαλγκίρις, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (63-60).Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πλάθα βελτίωσε την απόδοση της, αλλά η Τσεντεβίτα κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ (80-75). Με σερί 7-0, η Ζαλγκίρις πήρε κεφάλι με 82-80, 42'' πριν το τέλος.Η Τσεντεβίτα ισοφάρισε, στα 15" για το τέλος, με καλάθι του Σούτον σε 82-82, ενώ με τρίποντο του Ράιτ, 2" για τη λήξη, ισοφάρισε εκ νέου σε 85-85 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.Στον επιπλέον χρόνο το θρίλερ συνεχίστηκε, καθώς στο 44' το σκορ ήταν ξανά ισόπαλο 100-100 και 106-106 στο 49'. Ο Ιλιέφσκι με 2/2 βολές έκανε το 108-106 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Μίκαελ Ζελαμπάλ (23π.).Τα δεκάλεπτα: 19-28, 20-12, 24-20, 22-25, παράταση: 15-15, παράταση 2: 8-6