El Clasico: Οι 5 τελευταίες αναμετρήσεις στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου

Το Σάββατο (16/04) Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους για 162η φορά στο ισπανικό πρωτάθλημα και όλος ο πλανήτης περιμένει με αγωνία να παρακολουθήσει την αναμέτρηση του Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Το sport.gr κάνει μία μίνι αναδρομή στα πέντε τελευταία ντέρμπι στην Μαδρίτη. 19 Νοεμβρίου 2005: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα: 0-3 (14` Ετό, 59`, 77` Ροναλντίνιο)
Εχοντας γνωρίσει βαριά ήττα με 2-4 στο ίδιο γήπεδο λίγους μήνες πριν, οι μπλαουγκράνα μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν και τα κατάφεραν επικρατώντας
με 3-0 της Ρεάλ Μαδρίτης μπροστά στους οπαδούς της.Ο Ετό έβαλε την Μπαρτσελόνα από νωρίς στο σκορ, και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό, ενώ η επανάληψη εξελίχθηκε σε θρίαμβο για τον Ροναλντίνιο, που με δύο προσωπικά τέρματα, στο 59` και στο 77` έγραψε το τελικό 3-0 και πάγωσε το Μπερναμπέου. Ρονάλντο, Ρομπίνιο και Ραούλ είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα για την βασίλισσα.22 Οκτωβρίου 2006: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα: 2-0 (3` Ραούλ, 50` Φαν Νίστελροϊ)
Εχοντας μάθει από τα λάθη που έκανε 11 μήνες πριν, η Ρεάλ πήρε την εκδίκησή της στις 22 Οκτωβρίου του 2006 επικρατώντας με 2-0 της αιώνιας αντιπάλου. Υστερα από μόλις τρία λεπτά παιχνιδιού ο Ραούλ άνοιξε το σκορ για τους μαδριλένους ύστερα από ωραία συνεργασία με τον Ράμος.Οι παίκτες του Φρανκ Ράικαρντ δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, ενώ στο 50` ο Φαν Νίστελροϊ εκμεταλλεύθηκε το αμυντικό λάθος της Μπαρτσελόνα και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης και τους πα