Ch. League με τον ρέκορντμαν Λάμπαρντ!

Η Τσέλσι λίγο έλειψε να πετάξει στα... σκουπίδια τη νίκη της στο ντέρμπι με τη Γιουνάιτεντ, αλλά ο Φρανκ Λάμπαρντ ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά και οι Μπλε νίκησαν με 2-1 την Αστον Βίλα, κλείνοντας ουσιαστικά θέση για το Champions League της επόμενης σεζόν.Η Τσέλσι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Μπεντέκε να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.Η
νίκη, όμως, ήταν επιβεβλημένη για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, που θέλει την τρίτη θέση για να μπει απευθείας στους ομίλους των πλέι οφ. Η Βίλα άντεξε στο πρώτο ημίχρονο και η Τσέλσι ήταν σε δύσκολη θέση.Οι Μπλε ανέβασαν κι άλλο στροφές στο δεύτερο μέρος, με την ισοφάριση να έρχεται τελικά στο 61` με τον Φρανκ Λάμπαρντ.Η ισοπαλία, όμως, δεν ήταν αρκετή και ο αρχηγός φρόντισε για το τρίποντο. Με δεύτερο δικό του γκολ στο 88` η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 2-1 και βρίσκεται πια αγκαλιά με την προνομιούχο τρίτη θέση, καθώς έφτασε τους 72 βαθμούς, ενώ Αρσεναλ και Τότεναμ που ακολουθούν, έχουν από 67 και 66 αντίστοιχα.Ο Λάμπαρντ συνδύασε αυτή τη νίκη και με ένα σπουδαίο ρεκόρ, καθώς με τα δύο γκολ που σημείωσε ανέβηκε στην πρώτη θέση της λίστας των σκόρερ της Τσέλσι όλων των εποχών.Με 203 γκολ ο Λάμπαρντ ξεπέρασε τον Μπόμπι Τάμπλινγκ που είχε 202 και είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου!